آتل بادی چیست ؟

آتل بادی چیست ؟ نوعی از تجهیزات پزشکی است که برای جلوگیری از حرکت قسمت آسیب دیده و محافظت از آن در برابر آسیب بیشتر استفاده می شود. اغلب از آتل برای ثابت نگه داشتن استخوان شکسته استفاده می شود. همچنین در موارد رگ به رگ شدن و کبودی در یک اندام از آن بکار میبرند. آتل با کاهش حرکت ناحیه آسیب دیده درد را تسکین می دهد.

آتل بادی یکی از عمل های اصلاح ناهنجاری های سیستم اسکلتی عضلانی به ویژه در اندام ها می باشد. تغییر شکل توسط پزشک با جابجایی و تثبیت محل تغییر شکل تا حدی اصلاح می شود، به طوری که این عمل تا زمانی که محل تغییر شکل صحیح و طبیعی شود، تکرار می شود و سپس با استفاده از بانداژ گچی این وضعیت حفظ می شود. این عمل در موارد متعددی از جمله: پاچنبری مادرزادی، اسکولیوز، تغییر شکل اندام ها، انقباضات و انواع دیگر ناهنجاری های استخوانی استفاده می شود. جهت مشاوره تخصصی و یا خرید انواع تجهیزات پزشکی و طبی می توانید با کارشناسان فروش شرکت حامی طب متین در تماس باشید.

انواع آتل بادی چیست ؟

انواع آتل بسته به اندام آسیب دیده متفاوت است و رایج ترین انواع آن عبارتند از:

آتل بندی انگشت

از آتل انگشت برای نگه داشتن انگشت در جای خود و کاهش حرکت آن در صورت رگ به رگ شدن یا شکستگی استفاده می شود. روش های زیادی برای بستن انگشت وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • آتل همراه : در این نوه آتل دو انگشت را به هم می چسباند. این تکنیک در صورت رگ به رگ شدن انگشت استفاده می شود. انگشت باید در یک نقطه بالا و پایین مفصل آسیب دیده بسته شود. هنگامی که انگشت حلقه آسیب می بیند، انگشت کوچک همراه آن است. استفاده از این نوع آتل در موارد شکستگی جایز نیست.
  • آتل ثابت: از آتل ثابت برای تثبیت مفصل در یک موقعیت خاص استفاده می شود، چه کاملاً صاف باشد و چه کمی خمیده باشد. آتل ثابت را می توان از فروشگاه حام طب خریداری کرد. این نوع آتل از فلز ساخته شده است و می توان آن را از پلاستیک در قالب های خاص برای بیمار طراحی کرد. این نوع آتل برای تثبیت شکستگی ها و آسیب های تاندون استفاده می شود.
  • آتل های پشت پا: این نوع آتل برای آسیب هایی که نوک انگشت را درگیر می کند استفاده می شود. این نوع آتل در اندازه های مختلف موجود میباشند . و به گونه ای طراحی شده اند که انتهای انگشت در اولین بند انگشت قرار گیرد . زیرا از خم شدن بند انگشت جلوگیری می کند. قالب های روی هم از پلاستیک ساخته شده اند. و اغلب دارای سوراخ هایی برای ورود هوا هستند.
  • آتل پویا: این یک قالب پیچیده است که از ترکیب مواد (فلز، فوم و پلاستیک) ساخته می شود. این به گونه ای طراحی شده است که باعث سفت شدن مفاصل کششی میشود. اسپلینت پویا دارای یک فنر برای کنترل میزان حرکت است. این نوع آتل اغلب در شب یا در زمان استراحت نصب می شود.

آتل بادی ترقوه

استخوان ترقوه یکی از استخوان های اصلی مفصل شانه است . استخوان ترقوه همچنین از اعصاب و عروق خونی از گردن تا شانه محافظت می کند.
بسیاری از استخوان های ترقوه نیازی به آتل ندارند و خود به خود بهبود می یابند . بیمار ممکن است برای محافظت از شانه و بازو در برابر حرکات مضر نیاز به پوشیدن بند شانه داشته باشد.
بیمار ممکن است نیاز به پوشیدن بند شانه به مدت چهار هفته تا زمان بهبودی استخوان داشته باشد. در این زمان ورزش باید انجام نگیرد تا بیمار بتواند بازوی خود را بدون درد حرکت دهد. بیمار می تواند برای تسکین درد شکستگی از مسکن استفاده کند.

آتل بادی بینی

هنگامی که در معرض شکستگی بینی قرار می گیرید، باید یخ را روی آن قرار دهید و سر را بالا نگه دارید، می توان از مسکن ها استفاده کرد و از مصرف آنتی بیوتیک و آسپرین به مدت ۴۸ ساعت اجتناب کرد. برخی موارد نیاز به درمان فوری دارند، مانند:

  • خونریزی مقدار زیادی خون در تیغه بینی
  • خونریزی های غیرقابل مهار بینی
  • آبریزش بینی در یک یا هر دو سوراخ بینی

 اکثر بیماران به جز برای کنترل درد و سایر علائم نیازی به درمان ندارند.

پزشک در این موارد احتمالا یک شکستگی ساده را با تنظیم استخوان یا غضروف در صورت پیچ خوردگی درمان کند. و احتمالا بیمار به آتل بادی یا پوشش بینی نیاز داشته باشد.

برخی از موارد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند و این موارد پیچیده تر هستند. بعد از عمل، بیمار نیاز به گذاشتن آتل یا کلاهک بینی دارد و بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت می تواند آتل بادی را از روی بینی  خارج کند.

آتل بادی چیست ؟

آتل بادی لگن 

هنگامی که شکستگی لگن رخ می دهد، پزشک ابتدا باید مطمئن شود که خونریزی وجود ندارد، سپس پزشک فیکساتورهای خارجی (آتل) را قرار می دهد تا حرکت لگن را کاهش داده و ثبات استخوان را فراهم کند و در نتیجه از حرکت شکستگی جلوگیری کند.
هیچ گونه منع مطلقی برای آتل بندی وجود ندارد، اما در برخی موارد بایستی از آتل بادی استفاده نکنید:

  • شکستگی های باز
  • داشتن مشکلات اعصاب و عروق خونی
  • بازتاب فعالیت اندام و حرکت از آتروفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *