ویدئولارنگوسکوپ چیست؟ ( آشنایی اولیه با ویدیو لارنگوسکوپ به زبان ساده)

ویدئولارنگوسکوپی نوعی از لارنگوسکوپی غیرمستقیم است که در آن پزشک به طور مستقیم حنجره را مشاهده نمی کند. در عوض ، تصویر حنجره با یک لارنگوسکوپ فیبروپتیک یا دیجیتالی مشاهده می گردد.

ویدئولارنگوسکوپ دستگاهی شبیه به لارنگوسکوپ با دوربین تعبیه شده در ابتدای تیغه میباشد، که تصویر دوربین بر روی مانتیتور متصل به دسته ویدئولارنگوسکوپ قابل مشاهده است. در بعضی موارد مانیتور جدا از دسته و بر روی پایه جدا قرار دارد و از طریق کابل به دوربین تیغه مرتبط میگردد.


دو سبک اساسی تیغه حنجره در حال حاضر از نظر تجاری در دسترس هستند: تیغه خمیده و تیغه مستقیم. تیغه خمیده یا Macintosh بیشترین کاربرد را در ویدئولارنگوسکوپی دارند، در حالی که تیغه صاف یا میلر محبوب ترین سبک تیغه مستقیم است و بیشتر در اطفال و نوزادان کاربرد دارند.

در ویدئو لارنگوسکوپ به منظور ثابت نگهداشتن تصویر و جلوگیری از تاثیر عوامل محیطی بر روی آن از روشهای متعدد و مختلفی استفاده میگردد. به طور مثال برای جلوگیری از تاثیر بخار تنفسی بیمار بر روی دوربین از سیستم رفع بخار ( Anti Fog ) استفاده میگردد که معمولا سه روش برای این حذف بخار تنفسی توسط کمپانیها استفاده میگردد.

  1. استفاده از مواد شیمیایی: که در این روش از موادی که اتصال ملکولهای آ به یکدیگر را سرعت میبخشند کمک گرفته میشود مانند موادی که در شیشه پاک کنهای ضد بخار خانگی کاربرد دارند. این روش معمولا به تنهایی موثر نیست و در کنار روشهای دیگر استفاده میشود.
  2. استفاده از سیم پیچ حرارتی: استفاده از سیم در مقابل دوربین که با جریان الکتریکی گرم شده و باعث تبخیر آب از روی لنز دوربین میگردد همانند روش حذف بخار از شیشه عقب خودرو.
  3. استفاده از حارت منبع نور اطراف دوربین: با کمک گرفتن از حرارت ناشی از ال ای دی های اطراف دوربین که وظیفه روشن کردن محیط دهان را دارند و تبخیر آب از روی لنز هم میتوان بخار ناشی از تنفس بیمار را خنثی نمود.

علاوه بر این برای اینکه در هنگام ورود ویدیولارنگوسکوپ به دهان در اثر تغییر در نور محیط، تصویر افت نداشته باشد از سیستم تنظیم خودکار شدت نور (Auto White Balance) استفاده میگردد تا همواره تصویر واضح و کامل در مانیتور دستگاه مشاهده گردد.

یکی از مهمترین وسیله های مورد نیاز در ویدئولارنگوسکوپ منبع نور برای تامین نور مورد نیاز دوربین می باشد. معمولا از چندین ال ای دی در اطراف لنز دوربین به منظور روشن نمودن محیط داخل دهان استفاده میگردد که نقش مهمی در دریافت تصویر در ویدئولارنگوسکوپ ایفا میکنند.

استایلت ها در داخل لوله تراشه استفاده می شوند تا شکل خاصی به آن داده شود که به هدایت لوله به سمت ورودی حنجره کمک می کند. انحنای طبیعی لوله تراشه معمولاً به اندازه کافی خم می شود که اکثر موارد لارنگوسکوپی بتوانند لوله را از طریق آکورد های صوتی بدون بارگذاری آن روی یک استیول قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *