در این مقاله به چیستی ونتیلاتورها، دلایل نیاز افراد به آنها، انواع مختلف و روند بهبودی خواهیم پرداخت.

دستگاه ونیلاتور چیست

ونتیلاتور پزشکی دستگاهی است که به ریه های شما کمک می کند تا کار کنند. اگر شرایطی دارید که تنفس صحیح را برای شما دشوار می کند، می تواند یک ماشین نجات دهنده باشد.

دستگاه ونتیلاتور چه کار می کنند؟

ونتیلاتور وسیله‌ای است که با پمپ کردن هوا به داخل ریه‌ها ، فرآیند تنفس را پشتیبانی یا بازسازی می‌کند . گاهی اوقات، مردم از آن به عنوان یک دریچه یا دستگاه تنفس یاد می کنند. در صورتی که فرد به تنهایی نتواند به اندازه کافی نفس بکشد، پزشکان از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها تحت بیهوشی عمومی هستند یا بیماری دارند که بر تنفس آنها تأثیر می گذارد.

انواع مختلفی از ونتیلاتور وجود دارد و هر کدام سطوح مختلفی از پشتیبانی را ارائه می دهند. نوع استفاده از پزشک به شرایط فرد بستگی دارد. ونتیلاتورها هم در بیمارستان ها و هم در آمبولانس ها نقش مهمی در نجات جان انسان ها دارند. افرادی که نیاز به تهویه طولانی مدت دارند نیز می توانند از آنها در خانه استفاده کنند.

پالس اکسیمتر روشی برای تعیین میزان مولکول‌های هموگلوبینی که با اکسیژن آمیخته‌شده‌اند، است. این دستگاه یا اکسیژن‌ سنج خون، وسیله‌ای است که با کمک آن می‌توان اندازه درصد اشباع اکسیژن خون سرخرگ انسان را اندازه‌گیری کرد. برای خرید دستگاه پالس اکسیمتر با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید.

انواع دستگاه ونتیلاتور
انواع دستگاه ونتیلاتور

چه کسی به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد؟

افراد در صورت نارسایی تنفسی به تهویه نیاز دارند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرد نمی تواند اکسیژن کافی دریافت کند و ممکن است نتواند دی اکسید کربن را به خوبی دفع کند. می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد.
صدمات و شرایط زیادی وجود دارد که می تواند باعث نارسایی تنفسی شود، شامل منبع مورد اعتماد:

 • آسیب سر
 • سکته
 • بیماری ریه
 • آسیب نخاعی
 • فلج اطفال
 • ایست قلبی ناگهانی
 • سندرم دیسترس تنفسی نوزادان
 • سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS)
 • ذات الریه
 • سپسیس

علاوه بر این، پزشکان برای افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند و به دلیل بیهوشی قادر به تنفس خود به خود نیستند نیز از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کنند.

الکتروکاردیوگراف دستگاهی است که از آن برای اندازه گیری ضربان قلب استفاده میکنند. شاید برای شما هم پیش آمده است که برخی مواقع دچار درد در ناحیه سمت چپ بدن خود شده اید و به پزشک مراجعه کرده اید و پزشک برای تشخیص دادن ناراحتی شما از این دستگاه استفاده کرده است. برای خرید انواع دستگاه الکتروکاردیوگراف و استعلام قیمت با شرکت حامی طب متین در تماس باشید.

انواع دستگاه ونتیلاتور

ونتیلاتور ماسک صورت

ونتیلاتور ماسک صورت یک روش غیرتهاجمی برای حمایت از تنفس و سطح اکسیژن فرد است. برای استفاده از یکی، فرد از ماسکی استفاده می کند که روی بینی و دهان قرار می گیرد در حالی که هوا به مجاری هوایی و ریه های او می دمد.

هواکش مکانیکی

ونتیلاتورهای مکانیکی دستگاه هایی هستند که فرآیند تنفس را به طور کامل به عهده می گیرند. پزشکان زمانی از این موارد استفاده می کنند که فرد به تنهایی نتواند نفس بکشد. ونتیلاتورهای مکانیکی از طریق لوله‌ای در گلوی فرد کار می‌کنند و هوا را به ریه‌ها پمپ کرده و دی‌اکسید کربن را به بیرون منتقل می‌کنند. واحد ونتیلاتور فشار، رطوبت، حجم و دمای هوا را بسته به کنترل هایی که پزشک یا درمانگر تنفسی قرار می دهد، تنظیم می کند. این به متخصصان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا تنفس و سطح اکسیژن فرد را کنترل کنند.

ساکشن پزشکی به نام‌های دستگاه مکنده و وکیوم پمپ و پمپ وکیوم نیز شناخته می‌شود که یکی از تجهیزات پرکاربرد در پزشکی و دندانپزشکی است. در صورت نیاز به خرید و استعلام قیمت انواع دستگاه ساکشن پزشکی با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید.

کارد کرد دستگاه ونتیلاتور

 • ونتیلاتور هوا را به ریه ها می دمد و به حفظ سطح مناسب اکسیژن در خون کمک می کند.
 • برای استفاده از ونتیلاتور مکانیکی، تیم پزشکی نیاز به نوعی دسترسی به ریه های بیمار دارد.
 • یک لوله را می توان در دهان یا بینی قرار داد تا به ریه ها برسد. به این کار لوله گذاری می گویند.
 • یا می توان لوله ای را در نای قرار داد که از نظر پزشکی به نام نای شناخته می شود. روش ایجاد سوراخ در نای تراکئوستومی نامیده می شود .
 • اگر برای یک عمل جراحی بیهوشی عمومی دارید ، ممکن است لازم باشد در هنگام خواب از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کنید. این به این دلیل است که برخی از داروهای بیهوشی می توانند تنفس صحیح خود را در حالی که در حالت خواب هستید، دشوار کنند.

در عمل جراحی، ممکن است لازم باشد برای مدتی به شرح زیر در دستگاه تنفس مصنوعی باشید:

در حین جراحی یک دستگاه تنفس مصنوعی می تواند به طور موقت در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید، تنفس را برای شما انجام دهد. بهبودی پس از جراحی. گاهی اوقات، برای جراحی های بسیار پیچیده، بیمار ممکن است به یک دستگاه تنفس مصنوعی کمک کند تا ساعت ها یا بیشتر بعد از جراحی نفس بکشد.

ساکشن دستی یک ابزار بسیار کارآمد در صنعت پزشکی بوده در همه مراکز درمانی و کلینیک‌ها و قسمت اورژانس بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. ساکشن دستی وسیله‌ای برای خارج کردن مایعات و هوا است که در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت نیاز به خرید این محصول با شرکت حامی طب متین در ارتباط باشید.

عوارض دستگاه ونتیلاتور

هذیان

معمولاً هنگام استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی بیهوش هستید یا به شدت آرام می‌شوید. در هر صورت، شما داروهای قوی مصرف می کنید. گاهی اوقات، ممکن است این داروها حتی پس از برداشتن لوله از راه هوایی شما مدتی طول بکشد تا از بین بروند.

کارکرد دستگاه ونتیلاتور
کارکرد دستگاه ونتیلاتور

ممکن است در خواندن، نوشتن یا فکر کردن واضح مشکل داشته باشید:

همچنین ممکن است متوجه حافظه ضعیف، مشکل خواب ، اضطراب یا احساسات غیرعادی مانند پارانویا شوید . با پزشک خود در مورد این اثرات صحبت کنید، که باید به مرور زمان از بین بروند.

عدم تحرک

از آنجایی که شما در دوره درمان هستید، وقتی روی دستگاه تنفس مصنوعی هستید، زیاد حرکت نمی کنید. این می تواند منجر به زخم بستر شود که ممکن است به عفونت های پوستی تبدیل شود. به همین دلیل احتمال لخته شدن خون در شما بیشتر است. ماهیچه های شما، از جمله آنهایی که به طور معمول به شما کمک می کنند برای خودتان نفس بکشید، ممکن است ضعیف شوند. ممکن است نیاز به توانبخشی با فیزیوتراپیست یا درمانگر تنفسی داشته باشید.

مشکلات تارهای صوتی

وقتی پزشک لوله تنفسی شما را از دستگاه تنفس مصنوعی خارج می کند، می تواند به تارهای صوتی شما آسیب برساند. در ابتدا انتظار کمی درد و صدای تند داشته باشید. اما اگر بعد از بیرون آمدن لوله تنفس یا صحبت کردن سخت است، به پزشک خود اطلاع دهید.

داشتن کیف کمک های اولیه مدد بزرگی برای انجام اقدامات مساعد و اساسی در هنگام تصادف هست که از طرفی وزن معقول و کم این لوازم کاربردی، امکان استفاده آسان و بدون زحمت آن را برای همه میسر می سازد. در صورت نیاز به خرید کیف کمک های اولیه با شرکت حامی طب متین در ارتباط باشید.

ونتیلاتور به معنای حمایت از زندگی است؟

ونتیلاتور یک دستگاه حمایت از زندگی است که به شما کمک می کند در صورتی که دیگر نمی توانید به تنهایی نفس بکشید، با این دستگاه نفس بکشید. آشنایی با دستگاه اکسیژن ‌ساز یکی از مقالات جدید و مفید سایت حامی طب متین می باشد که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

خارج شدن از دستگاه ونتیلاتور سخت است؟

از شیر گرفتن ناموفق می تواند با ایجاد خستگی ماهیچه های تنفسی مرتبط باشد ، که می تواند مستعد آسیب ساختاری عضله باشد و مانع از تلاش های بعدی برای از شیر گرفتن شود. در واقع، به نظر می رسد که تا زمانی که بیمار به سرعت به حمایت تهویه بازگردانده می شود، به ندرت در طی یک SBT تحت نظارت خوب، خستگی رخ می دهد.

یک دستگاه تنفس به نام ونتیلاتور یا تنفس ممکن است برای کمک به افراد مبتلا به شرایط یا بیماری هایی که نفس کشیدن خود به خود را بسیار سخت می کند استفاده شود. ونتیلاتور دستگاهی است که با فشار دادن اکسیژن به ریه ها و دی اکسید کربن از بدن به تنفس شما کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت حامی طب متین مراجعه کنید. از صبر و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

دستگاه ونتیلاتور چیست و چه کاری انجام می دهد؟

ونتیلاتور وسیله‌ای است که با پمپ کردن هوا به داخل ریه‌ها ، فرآیند تنفس را پشتیبانی یا بازسازی می‌کند. برای خواندن اطلاعات بیشتر این مقاله از سایت حامی طب متین را مطالعه کنید.

کارد کرد دستگاه ونتیلاتور به چه صورت می باشد؟

ونتیلاتور هوا را به ریه ها می دمد و به حفظ سطح مناسب اکسیژن در خون کمک می کند. برای خواندن توضیحات بیشتر پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.