معرفی انواع برانکارد پزشکی

موضوعی که در مقاله امروز فصل پرداختن به آن را داریم، آشنایی با انواع برانکارد پزشکی است. لطفا تا انتهای مطلب ما را همراهی بفرمایید.

برانکارد چیست؟

وسیله ای است که برای حمل بیماران یا مصدومان مورد استفاده واقع می شود. در واقع هنگامی که بیمار در اثر حادثه ای قادر به حرکت نباشد و در شرایط اورژانسی یا حاد قرار بگیرد، او را به کمک برانکارد به مراکز درمانی منتقل می‌کنند. همچنین امدادگران نیز برای مراقبت خارج از بیمارستان نیز از برانکارد کمک می گیرند. کاربردهای اصلی این وسیله عبارت اند از:

انتقال مصدومان در حوادثی مانند تصادف و جنگ ها انتقال بیمار در بیمارستان از یک قسمت به قسمت دیگر
منتقل کردن بیمار یا مصدوم از داخل آمبولانس به بیمارستان یا مرکز درمانی استفاده از آن در مراقبت های کوتاه مدت از بیماران در بخش اورژانس بیمارستان ها

انواع برانکارد پزشکی

برانکاردهای پزشکی انواع گوناگونی دارند. در ادامه میخواهیم انواع برانکاردهای پزشکی را نام برده و کاربرد هر یک را توضیح دهیم.

برانکارد پزشکی
انواع برانکارد پزشکی

برانکارد پاچلاقی

این نوع برانکارد در زمره پرطرفدارترین مدل ها بود که با نام برانکارد آمبولانسی یا برانکارد اورژانس نیز شناخته می‌شود. مهمترین ویژگی آن این است که برانکارد پاچلاقی قابلیت تبدیل شدن به صندلی را دارد. به این ترتیب که در قسمت سر و پای آن دو شکن وجود دارد و به وسیله این دو، برانکارد از حالت افقی خارج شده و به شکل یک صندلی در خواهد آمد. در واقع چنین مزیتی سبب شده است که اگر لازم بود، بیمار را به صورت نشسته به بیمارستان منتقل کنند.

از طرفی زیر برانکارد پاچلاقی چرخ هایی وجود دارد که وقتی در حالت صندلی قرار میگیرد، این چرخ ها به راحتی بیمار را جابجا میکنند. همچنین در صورت لزوم کاملاً جمع شده و در داخل آمبولانس قرار گرفته می شود. این نوع برانکارد از موادی ساخته شده است که علاوه بر سبک بودن و مقاومت در برابر ضدعفونی ‌کننده‌ها، تحمل وزن های بالا را نیز دارد.

برانکارد تک شکن

از این نوع برانکارد برای مصدومانی که در شرایط اورژانسی قرار دارند، استفاده می شود و چون قابلیت تا شدن دارد فضای کمتری را اشغال کرده و در نتیجه سبک تر نیز هست. شکن این برانکارد موجب شده تا ظرف مدت کوتاهی از قسمت وسط تا شود و در یک گوشه مشخص از آمبولانس قرار بگیرد و حجم بسیار کمی را اشغال میکند. برانکاردهای تک شکن معمولا از پارچه های برزنتی تولید می شوند که ضمن استحکام بالا، توانایی حمل مصدومان با وزنه های بسیار سنگین را نیز دارد.

بدن و قاب برانکارد تک شکن نیز از جنس آلومینیوم است که مقاومت زیادی دارد. همچنین این نوع برانکاردها رویه محافظ و ضد زنگ دارند هنگام شستشو و ضدعفونی هیچگونه صدمه‌ای نمی بینند. در نوع جدیدتر برانکاردهای تک شکن، رویه های ضد لک و ضد باکتری قرار میگیرد. برانکارد ویژه آمبولانس کالسکه ای از دیگر برانکارد های موجود در شرکت حامی طب متین می باشد. برای خرید و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

برانکارد اسکوپ

برانکارد اسکوپ نیز بسیار پرکاربرد بوده و در سوانح خیابانی و تصادفات بیشتر مورد استفاده واقع می شود. هنگامی که بیمار روی چنین برانکاردی قرار داده می شود، کاملاً فیکس شده و به ستون فقرات و نخاع آن آسیبی وارد نمی شود. معمولاً برانکارد های اسکوپ به دو یا چهار تکه تقسیم شده است. این تکه ها زیر بدن فرد آسیب دیده قرار می‌گیرند و به همدیگر قفل میشوند. علت نامگذاری این برانکارد نیز همین موضوع است.

تکه های اسکوپ قابلیت جمع شدن و تا شدن را دارند. ویژگی دیگر برانکارد اسکوپ این است که از آلومینیوم ساخته شده و فوق العاده سبک است و پوشش موجود روی قاب آن ضد زنگ زدگی و خط و خش است. همچنین در صورت استفاده از مواد ضدعفونی کننده، هیچ گونه آسیبی به برانکارد وارد نمی شود. نکته جالب در رابطه با برانکارد اسکوپ این است که در قسمت وسط این برانکارد یک قسمت خالی وجود دارد که اگر بیمار احتیاج به تصویربرداری داشته باشد، وجود این فضای خالی این امکان را فراهم می کند که بدون اینکه بیمار تکان بخورد، از کمر و ستون فقراتش تصویربرداری شود.

برانکارد بسکت

گاهی ممکن است مواقعی پیش بیاید که مصدوم در منطقه‌ای قرار گرفته است که دسترسی به او بسیار سخت است. به عنوان مثال در ارتفاعات، ساختمان های مرتفع یا دره ها. در این صورت نمی شود از برانکاردهای معمولی برای جابجایی وی استفاده کرد. در نتیجه در چنین شرایطی استفاده از برانکارد بسکت راهگشا بوده؛ زیرا برانکارد بسکت را می توان به بالگرد یا بالابر متصل کرد و برای مصدومان دور از دسترس قابل استفاده است. مثلا کوهنوردانی که در ارتفاعات دچار حادثه شده اند یا ورزشکارانی که در استادیوم های ورزشی آسیب دیده اند؛ به راحتی میتوانند به کمک چنین برانکاردهایی جابجا شوند.

برانکاردهای بسکت ضد سایش و خوردگی و نسوز هستند. به همین دلیل در شرایط مختلف اقلیمی قابل استفاده هستند. وجود یک تخته فیکس کننده و بندهایی که بیمار را به صورت ثابت نگه دارد، نیز در آنها دیده می شود. برانکارد بسکت شامل دو مدل برانکارد بسکت یک تکه و برانکارد بسکت دو تکه است که در مدل اول امکان تا شدن وجود ندارد و در مدل دوم این امکان وجود دارد.

آشنایی با انواع برانکارد پزشکی
کاربرد انواع برانکارد پزشکی

برانکارد ریکاوری

این نوع برانکارد نیز همانطور که از نام آن پیداست، معمولاً برای انتقال بیمار از اتاق عمل به ریکاوری استفاده میگردد. البته در سایر بخش های بیمارستان نیز در شرایط اورژانسی می‌توان از این نوع برانکارد کمک گرفت. معمولاً در مراکز درمانی در هر اتاق عمل یک یا دو برانکارد ریکاوری موجود است.

برانکاردهای ریکاوری شامل دو شکن بوده و سطح آنها به سه قسمت پا بدنه و زیر ۱۰۰ تقسیم می شود. ضمناً ارتفاع این نوع برانکارد نیز قابل تغییر است. برانکارد صندلی شونده از دیگر برانکارد های موجود در شرکت حامی طب متین می باشد که می توانید این محصول را نیز با قیمت مناسب از شرکت حامی طب متین سفارش بدهید.

برانکارد صحرایی برزنتی

این نوع برانکارد برزنتی مخصوص بیمارستان‌های صحرایی بوده و برای حمل کوتاه مدت بیماران استفاده می گردد. اما مقاومت زیادی داشته و قابلیت تحمل وزن های سنگین را نیز دارد. جنس قاب برانکارد صحرایی آلومینیوم است و پارچه برزنتی آن سبب شده تا مقاومت بالایی داشته باشد و به مرور زمان صدمه نبیند. مهمترین مزیت برانکارد صحرایی برزنتی این است که امنیت بیمار کاملاً حفظ می شود؛ زیرا علاوه بر این که قابلیت تا شدن دارد، اهرم های قفل کننده ای را نیز دارد تا زمانی که بیمار روی آن قرار دارد، ‌اهرم ها قفل شده و به هیچ وجه امکان تا شدن برانکارد وجود ندارد.

برانکارد یکی از وسایل مهم در شرایط اورژانسی است. معمولاً مراکز درمانی می توانند از شرکت های مختلف این محصول را تهیه کنند. شرکت حامی طب متین نیز یکی از شرکت هایی است که در زمینه طراحی و تولید برانکاردهای پزشکی جزء بهترین ها بوده و یکی از خوشنام ترین و معتبرترین شرکت ها در این زمینه است. برای آشنایی با اصول جابجایی بیمار بین تخت و برانکارد پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت حامی طب متین مطالعه کنید. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از توجه شما سپاسگزاریم.

برانکارد پزشکی شامل چند نوع می باشد؟

در این مقاله از سایت حامی طب متین به بررسی انواع برانکارد پزشکی به طور کامل می پردازیم با ما همراه باشید.

برانکارد ریکاوری چه کاربرد و ویژگی هایی دارد؟

این نوع برانکارد معمولاً برای انتقال بیمار از اتاق عمل به ریکاوری استفاده میگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله مفید را مطالعه کنید.

1 دیدگاه برای “آشنایی با انواع برانکارد پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.