دستگاه پالس اکسیمتر چیست و چگونه کار میکند؟

موضوعی که در این مقاله قصد داریم در رابطه با آن صحبت کنیم، این است که پالس اکسیمتر چیست و چگونه کار میکند؟ پس برای کسب اطلاعات مفیدی در این زمینه، لطفاً تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

پالس اکسیمتر چیست؟

پالس اکسیمتر در واقع به یک آزمایش گفته می‌شود که بدون درد و غیرتهاجمی بوده و علاوه بر اندازه گیری میزان اکسیژن موجود در خون، افراد می تواند میزان اشباع اکسیژن را نیز در بدن اندازه بگیرند. ضمنا این آزمایش می‌تواند تغییرات بسیار کوچک را در قسمتهای دورتر از قلب، مانند بازوها و پاها را تشخیص دهد.

این وسیله اندازه زیاد بزرگی ندارد و به قسمتی از بدن مانند لاله گوش یا پا متصل شده و از این طریق کار خود را انجام می دهد. البته بیشتر برای استفاده از این وسیله آن را بر سر انگشتان قرار میدهند. در اکثر بیمارستان ها و مراکز مراقبت‌های ویژه این وسیله وجود دارد و برخی از پزشکان نیز در مطب خود از آن استفاده می نمایند. الکتروکاردیوگراف در شرکت حامی طب متین با قیمت مناسب موجود می باشد. برای خرید انواع الکتروکاردیوگراف با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید.

هدف از استفاده پالس اکسیمتر چیست؟

هدف اصلی از انجام آزمایش پالس اکسیمتر این است که مشخص شود قلب شما چه میزان اکسیژن در بدنتان وارد می کند. هنگامی که فردی به بیمارستان مراجعه میکند و میزان اکسیژن خونش در نظارت بر سلامتی و تاثیرگذار باشد، حتما از دستگاه پالس اکسیمتر استفاده میکنند. برای سایر بیماریها از قبیل کم خونی، ذات الریه، آسم، بیماری های انسداد مزمن ریوی، سرطان ریه یا حمله ها و نارسایی های قلبی و نقایص مادرزادی مربوط به قلب، حتماً از دستگاه پالس اکسیمتر استفاده میشود. شرکت حامی طب متین ارائه دهنده انواع ساکشن پزشکی با قیمت مناسب می باشد. در صورت نیاز به خرید انواع ساکشن پزشکی با ما در تماس باشید.

پالس اکسیمتر
پالس اکسیمتر

موارد استفاده مختلف از دستگاه پالس اکسیمتر

  • از این دستگاه برای ارزیابی این موضوع که آیا فرد در خواب به صورت لحظه ای نفس می زند یا خیر، استفاده میشود. مواردی مانند آپنه خواب و…
  • جهت ارزیابی کردن توانایی فرد هنگام زیاد شدن فعالیت‌های بدنی و میزان تحمل او
  • برای مشخص کردن این موضوع که آیا فردی جهت نفس کشیدن به کمک نیاز دارد یا خیر
  • استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر هنگام بررسی عملکرد یک داروی جدید برای بیماری های ریوی
  • جهت مشخص کردن نحوه کار یک دستگاه تهویه از اکسیمتر استفاده می شود.
  • در عمل‌های جراحی یا پس از آن برای کنترل مقدار اکسیژن موجود در خون بیمار از این دستگاه استفاده می کنند تا پس از آن مشخص کند که آیا فرد بیمار احتیاج به مصرف آرامبخش دارد یا خیر.
  • برای زمانی که می‌خواهند میزان تاثیر مکمل اکسیژن درمانی را مشخص کنند، از این دستگاه بهره می‌گیرند. خصوصاً برای هنگامی که روش درمانی جدیدی برای یک بیمار به کار گرفته می شود. ۸زمانی که پزشکان می‌خواهند در رابطه با مسائل مربوط به خواب مطالعه کنند، این دستگاه به آنها کمک می‌کند.

دستگاه پالس اکسیمتر چگونه کار میکند؟

زمانی که پزشک بخواهد اعداد روی دستگاه پالس اکسیمتر را بخواند، وسیله کوچکی مانند گیره لباس روی لاله گوش یا انگشت پای بیمار قرار می‌دهند. سپس پرتوهای نور از طریق انگشت بیمار در خون عبور خواهد کرد و مقدار دقیق اکسیژن را اندازه گیری می کند. در واقع اساس انجام این کار با اندازه گرفتن میزان تغییرات جذب نور در خون اکسیژن دار است. البته همه این فرایندها بدون درد برای بیمار صورت می گیرد. در نهایت به وسیله پالس اکسیمتر میزان اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب مشخص خواهد شد. ساکشن دستی را از شرکت حامی طب متین با قیمت مناسب خریداری کنید. شرکت حامی طب متین ارائه دهنده انواع ساکشن دستی می باشد.

شرایط و نحوه کار با پالس اکسیمتر

این وسیله در هر دو وضعیت سرپایی و بستری قابل استفاده است و بنا به توصیه پزشک، یکی از این وضعیت را برای بیمار مشخص می‌شود. البته گاهی پزشکان برای برخی بیماران توصیه می‌کنند که یک دستگاه پالس اکسیمتر برای مصارف خانگی داشته باشند که فرایند استفاده از آن به شرح زیر است:

در این دستگاه وسیله ای مانند کلیپس روی انگشت پای بیمار قرار می گیرد و فشار بسیار کمی احساس می شود. البته همانطور که گفتیم انجام این کار به هیچ وجه دردی ندارد. سپس یک کاوشگر کوچک روی پیشانی یا انگشت توسط چسب چسبانده شده و در صورتی که برای استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر از انگشتان پا کمک گرفته شود، نباید هیچ داغ یا چیزهایی از این قبیل روی انگشت وجود داشته باشد. پس از انجام این کار باید کاوشگر را تا زمانی که میزان دقیق اشباع اکسیژن به دست بیاید، نگهدارید. همچنین برای نظارت بر نبض الزامی است. کیف کمک های اولیه را از شرکت حامی طب متین خریداری کنید. در صورت نیاز به استعلام قیمت با شرکت حامی طب متین در تماس باشید.

میزان دقت دستگاه پالس اکسیمتر

این آزمایش تقریباً دقیق بوده و درصد بسیار کمی از خطا در آن وجود دارد. گفته می‌شود که میزان خطای استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر حدود ۲ درصد است. در واقع اگر عددی که شما توسط این دستگاه میخوانید ۷۲ باشد، ممکن از میزان اشباع اکسیژن واقعی عددی بین ۷۰ تا ۷۴ باشد. پس میتوان نتیجه گرفت که کیفیت و میزان دقت این دستگاه قابل قبول است. البته عواملی مانند حرکت کردن، میزان دما و یا لاک ناخن می تواند روی عملکرد صحیح دستگاه تاثیر بگذارد.

به صورت طبیعی باید حدود ۹۰ درصد از خون شما کامل اکسیژن باشد و این میزان از اشباع اکسیژن برای سلامت سلول ها و خون شما ضروری است. البته هنوز آزمایشات دقیقی که نشان دهد اگر میزان اشباع اکسیژن خون شما کمتر از این تر باشد ممکن است به بدنتان آسیب برساند، انجام نشده است. اما طبق نظر پزشکان بهتر است مقدار اشباع اکسیژن خون بدن هر شخصی ۹۰% باشد. البته اکثر افراد سالم میزان اشباع اکسیژن خونشان ۹۵ درصد است. جهت خرید انواع آتل نئوپرن با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید. شرکت حامی طب متین ارائه دهنده انواع آتل می باشد.

خرید پالس اکسیمتر
خرید پالس اکسیمتر

بعد از انجام آزمایش پالس اکسیمتر چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پس از اینکه این آزمایش به اتمام رسید، نتایج آن پس از مدت کوتاهی به دستتان خواهد رسید و پزشکان با خواندن این نتایج تشخیص میدهند که آیا به درمان احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال اگر میزان اکسیژن خون شما کم باشد، پزشک مراتب لازم را برای درمان شما انجام خواهد داد و مراحل بعدی به شما گفته خواهد شد.

در صورتی که جزء کسانی هستید که از دستگاه پالس اکسیمتر خانگی استفاده میکنید، پزشکان و پرستاران به شما اطلاع خواهند داد که چند مرتبه خواندن دستگاه را انجام داده و هنگام تغییرات میزان اشباع اکسیژن، دقیقا چه کاری را انجام دهید و شما حتماً طبق نظر آنها این اقدامات را انجام دهید. در صورت نیاز به خرید انواع برانکارد آمبولانسی با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید. شرکت حامی طب متین ارائه دهنده انواع برانکارد با مناسب ترین قیمت خرید می باشد.

همانطور که ملاحظه کردید پالس اکسیمتر دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن خون استفاده میشود. در این مقاله ضمن توضیح مشخصات دستگاه پالس اکسیمتر، هدف از استفاده از این وسیله را نیز بیان کردیم و موارد استفاده های مختلف است آن را بیان نمودیم.

پس از آن در رابطه با اینکه نحوه کار دستگاه پالس اکسیمتر چگونه است و شرایط آن، مطالبی را عنوان کردیم. در نهایت راجع به میزان دقت این وسیله و فرایندهای پس از انجام آزمایش پالس اکسیمتر مطالبی را بیان نمودیم. امیدواریم از این مقاله بهره کافی را برده باشید. از اینکه با صبر و توجه تا انتهای مطلب در کنار ما بودید، از شما عزیزان سپاسگزاریم.

پالس اکسیمتر چیست؟

پالس اکسیمتر در واقع به یک آزمایش گفته می‌شود که بدون درد و غیرتهاجمی می باشد. برای خواندن ادامه مطلب با این مقاله از سایت حامی طب متین همراه باشید.

موارد استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر چیست؟

جهت ارزیابی کردن توانایی فرد هنگام زیاد شدن فعالیت‌های بدنی و میزان تحمل او و … برای خواندن ادامه مطلب این مقاله را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.