نحوه کار با دستگاه فشار سنج

امروزه با بروز انواع بیماریهایی قلبی که ناشی از استرس زیاد، غذاهای فست فود، وارثتی و سایر عوامل به وجود می آید داشتن وسائل پزشکی همچون دستگاه فشار سنج برای اندازه گیری فشار خون ضروری شده است. اندازه گیری و پایش فشار خون با استفاده از فشارسنج ها مهم است زیرا فشار خون بالا به مدت طولانی ممکن است باعث بیماری قلبی و شریانی شود، علاوه بر این، فشار سنج برای نظارت بر عملکرد داروها و اثربخشی آنها در کنترل فشار بالا ضروری است. دستگاه فشار سنج دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

فشار خون چگونه به وجود می آید؟

فشار خون در شریان های بدن به عنوان فشار میوکارد و فشار خون بالا یا سیستولیک، انبساط در هنگام افت فشار خون نشان داده می شود، و وقتی نوشته می شود، علامت گذاری / جدا می شوند، به عنوان مثال، “۱۲٫۸ سانتی متر یا ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه. در بیماری قلبی، فشار خون بالا (سیستولیک) و فشار خون پایین (دیاستولیک) مهم است. اما فشار خون دیاستولیک بالای ۵۰ و فشار خون سیستولیک بالای ۵۰ اهمیت بیشتری دارند.

متأسفانه، از آنجایی که فشار خون خفیف تا متوسط با علائم و نشانه های شدید و شدید ظاهر نمی شود، اغلب تا زمانی که عوارضی مانند نارسایی قلبی، سکته، نارسایی کلیه و عوارض شدید چشمی رخ دهد، نادیده گرفته می شود. تنها کمتر از نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا از وضعیت خود آگاه هستند و بسیاری از آنها درمان نمی شوند. پالس اکسیمتر را با قیمت مناسب از مجموعه حامی طب متین تهیه کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

دستگاه فشار سنج چگونه کار میکند؟

فشار سنج ها با باد کردن کاف (قطعه متصل به دستگاه فشاری که روی بازو قرار می گیرد) در اطراف بازو کار می کنند تا به طور موقت جریان خون را از طریق شریان بازویی قطع کنند و سپس به آرامی بازو را از فشار خارج می کنند.
در داخل کاف یک حسگر جریان خون وجود دارد به طوری نقطه ای که خون شروع به جریان متناوب از طریق یک سرخرگ می کند، فشار خون سیستولیک است که بالاترین عدد در اندازه گیری فشار خون میباشد.

در حالی که نقطه ای که در آن جریان خون از متناوب به حالت پیوسته تبدیل می شود، فشار خون دیاستولیک است. این عدد پایین ترین فشار خون است. فشارسنج علاوه بر اندازه گیری فشار خون، ضربان قلب را محاسبه می کند. ساکشن پزشکی در مجموعه حامی طب متین موجود و قابل ثبت سفارش می باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

انواع دستگاه فشار سنج
انواع دستگاه فشار سنج

انواع دستگاه فشار سنج

انواع دستگاه فشار سنج عبارتند از:

دستگاه فشار سنج دستی

این دستگاه از یک کاف دور بازو، یک توپ لاستیکی استرس، یک فشارسنج و یک مانیتور تشکیل شده است.برای گوش دادن به صدای جریان خون در شریان باید از گوشی پزشکی استفاده شود. صفحه نمایش فشار شامل یک سوزن است که روی یک دیسک دایره ای حرکت می کند تا نشان دهد که فشار در کاف در حال افزایش یا کاهش است. در صورت استفاده صحیح، فشارسنج های دستی بسیار دقیق هستند.

اما به دلیل سختی استفاده از آنها توسط بیماران، استفاده از آنها در منزل توصیه نمی شود. برای خرید انواع الکتروکاردیوگراف با قیمت مناسب با مجموعه حامی طب متین در تماس باشید. مجموعه حامی طب متین ارائه دهنده انواع الکتروکاردیوگراف می باشد.

دستگاه فشار سنج دیجیتال

این دستگاه های دیجیتال همچنین دارای یک کاف دور بازو هستند و برای باد کردن ممکن است نیاز به استفاده از یک توپ لاستیکی داشته باشید یا بسته به نوع دستگاه ممکن است با فشار دادن یک دکمه به طور خودکار باد شوند.
پس از حداکثر باد شدن کاف، فشار به آرامی به صورت خودکار کاهش می یابد و صفحه نمایش یک عدد دیجیتال فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را نشان می دهد و پس از نمایش فشار خون، فشار کاف خود به خود کاهش می یابد.

این نوع دستگاه فشار سنج تحت تأثیر وضعیت بدن و حرکت قرار می گیرد که داشتن ضربان قلب نامنظم باعث می شود که خوانش دقت کمتری داشته باشد، اما به دلیل سهولت استفاده از آن برای اکثر افراد انتخاب ارجح تری است. در صورت نیاز به خرید انواع کیف کمک های اولیه با مجموعه حامی طب متین در تماس باشید. مجموعه حامی طب متین مرکز فروش کیف کمک های اولیه می باشد.

نکاتی را که باید در هنگام استفاده از فشار سنج به آنها توجه کنید

در اینجا چند نکته برای شما آورده ایم که میتوانید براحتی و با اطمینان خاطر از این دستگاه برای اندازه گیری فشار خون خود استفاده کنید:

 • از هر چیزی که بر خوانش فشار تأثیر می گذارد اجتناب کنید
 • ۳۰ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون حتما بایستی این موارد را رعایت کنید
 • سیگار نکشید
 • نوشیدنی های کافئین دار ننوشید
 • ورزش نکنید
 • همچنین مثانه خود را خالی کنید
 • حداقل ۵ دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون خود استراحت کامل کنید.

نشستن صحیح در هنگام اندازه گیری فشار خون

با پشت صاف و تکیه بر روی صندلی بنشینید نه مبل و پاهای خود را صاف روی زمین نگه دارید و پاهای خود را روی هم قرار ندهید. بازویی که قصد اندازه گیری از آن را دارید نیز باید روی یک سطح صاف مانند میز قرار گیرد که قسمت بالای بازو در سطح قلب باشد.هنگام قرار دادن کاف دستگاه، مطمئن شوید که پایین کاف دقیقا بالای مفصل آرنج باشد. آتل نئوپرن را با قیمت مناسب و کیفیت بالا از مجموعه حامی طب متین تهیه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

هر روز در زمان مشخصی فشار خود را اندازه گیری کنید

شما باید فشار خون خود را هر روز در زمان مشخصی مانند صبح و عصر، ترجیحاً هر روز، دو هفته پس از تغییر دارو و در طول هفته قبل از نوبت بعدی، اندازه گیری کنید.

دستگاه فشار سنج
دستگاه فشار سنج

چند بار مطالعه کنید و نتایج را ثبت کنید

برای دقیق‌ترین نتایج، هر بار که اندازه‌گیری می‌کنید، دو یا سه قرائت را با فاصله یک دقیقه انجام دهید و نتایج را دردفترچه یادداشتی ثبت کنید که بتوانید به آن مراجعه کنید. برخی از انواع مانیتور های دستگاه های فشار خون دارای حافظه داخلی هستند که خوانش های شما را ذخیره می کند.

در صورت نیاز میتوانید اقدام به به بازیابی آن ها روی صفحه نمایش کنید و با خود نزد پزشک ببرید. برای خرید انواع ساکشن دستی با قیمت مناسب با مجموعه حامی طب متین در تماس باشید. مجموعه حامی طب متین ارائه دهنده انواع ساکشن دستی می باشد.

هیچ وقت روی لباس خود از دستگاه استفاده نکنید

کاف دستگاه فشار خون را بدون لباس مستقیماً روی بازوی خود قرار دهید، بنابراین آستین ها را بالا بزنید یا پیراهن های آستین کوتاه بپوشید، زیرا لباس بسته به ضخامت آن می تواند تا ۵۰ میلی متر جیوه به اندازه فشار خون اضافه کند.

از یک کاف با اندازه مناسب استفاده کنید

استفاده از یک کاف بسیار کوچک بین ۲ تا ۱۰ میلی متر جیوه به اندازه گیری فشار می افزاید. در هنگام اندازه گیری فشار خون خود بهتر است سکوت کنید و حرف نزنید هنگام اندازه گیری فشار خون، از صحبت کردن خودداری کنید و ساکت بمانید، زیرا حتی گوش دادن فعال نیز می تواند ۱۰ میلی متر جیوه به فشار خون شما اضافه کند. پیامد های فشار خون بالا از مقالات مرتبط با این مقاله در سایت مجموعه حامی طب متین می باشد که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

توصیه های غذایی برای پیشگیری از فشار خون بالا

 • از غذاهای غنی از کلسیم مانند لبنیات کم چرب استفاده کنید.
 • از غذاهای غنی از پتاسیم مانند موز، پرتقال، گوجه فرنگی و کیوی استفاده کنید.
 • حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید.
 • گوشت بدون چربی بخورید.
 • از غذاهای شور مانند: فست فود، هات داگ، سوسیس و کالباس استفاده نکنید.

انواع دستگاه فشار سنج چیست؟

در این مقاله از سایت حامی طب متین به بررسی انواع دستگاه فشار سنج پرداخته ایم با ما همراه باشید.

نکاتی که باید در هنگام استفاده از فشار سنج به آنها توجه کرد چیست؟

برای اطلاع از نکات مهم هنگام استفاده از فشار سنج پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.