احیای قلبی

احیای قلبی یا CPR (Cardiopulmonary Resuscitation)، یک روش اولیه ازدیاد زنده‌بودن است که در صورت توقف قلبی و تنفسی، به منظور بازگرداندن عملکرد قلب و تنفس به کار می‌رود. این روش شامل دو بخش اصلی است: فشار دادن قفسه سینه و تنفس دهان به دهان یا تنفس اصطناعی. احیای قلبی که با نام CPR (احیای قلبی ریوی) نیز شناخته می‌شود، یک تکنیک پزشکی است که برای بازگرداندن ضربان قلب و تنفس فردی که دچار ایست قلبی شده یا تنفس قطع شده است، استفاده می‌شود.

CPR ترکیبی از فشردگی قفسه سینه و تنفس دهان به دهان نجات دهنده است که می تواند به حفظ جریان اکسیژن به مغز و سایر اندام های حیاتی تا رسیدن خدمات فوریت های پزشکی کمک کند. در ایست قلبی، قلب ناگهان از کار می افتد و جریان خون به مغز و سایر اندام ها متوقف می شود. این می تواند در عرض چند دقیقه منجر به آسیب مغزی یا مرگ شود.

CPR می تواند به بازیابی جریان خون و جلوگیری از آسیب مغزی کمک کند تا زمانی که قلب با درمان های پزشکی پیشرفته دوباره راه اندازی شود. CPR می تواند توسط هر فردی که برای این کار آموزش دیده است انجام دهد و توصیه می شود در مواقع اضطراری همه افراد CPR را یاد بگیرند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که CPR با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ فشار در دقیقه، با عمق حداقل ۲ اینچ فشرده سازی قفسه سینه انجام شود.

الکترودیوگراف دستگاهی است که از آن برای اندازه گیری ضربان قلب استفاده میکنند. شاید برای شما هم پیش آمده است که برخی مواقع دچار درد در ناحیه سمت چپ بدن خود شده اید و به پزشک مراجعه کرده اید و پزشک برای تشخیص دادن ناراحتی شما از این دستگاه استفاده کرده است. جهت خرید و استعلام قیمت دستگاه الکتروکاردیوگراف با شرکت حامی طب متین در تماس باشید.

مراحل احیای قلبی

احیای قلبی یک تکنیک نجات بخش است که در شرایط اضطراری که قلب فرد متوقف شده یا به طور موثر نمی تپد استفاده می شود. هدف از CPR بازگرداندن جریان خون و اکسیژن رسانی به اندام های حیاتی بدن است تا زمانی که متخصصان پزشکی بتوانند مسئولیت را بر عهده بگیرند.

 • بررسی پاسخگویی: روی شانه فرد ضربه بزنید و بپرسید که آیا او خوب است یا خیر. در صورت عدم پاسخگویی، با خدمات فوریت های پزشکی (EMS) تماس بگیرید.
 • راه هوایی را باز کنید: سر را به عقب خم کنید و چانه را بلند کنید تا راه هوایی باز شود.
 • تنفس را بررسی کنید: به نفس نگاه کنید، گوش دهید و احساس کنید. اگر تنفس وجود ندارد یا فقط نفس نفس می زنید، CPR را شروع کنید.
 • فشرده سازی قفسه سینه را انجام دهید: پاشنه یک دست را در مرکز قفسه سینه فرد قرار دهید، سپس دست دیگر را در بالا قرار دهید و انگشتان خود را در هم ببندید. به شدت و سریع فشار دهید، با هدف سرعت حداقل ۱۰۰ فشرده سازی در دقیقه.
 • نفس های نجات دهید: بینی فرد را ببندید، سر او را به عقب خم کنید و دو نفس به دهان او بدهید. مراقب بالا و پایین رفتن سینه باشید.
 • ادامه چرخه های فشرده سازی و تنفس: ادامه دهید تا زمانی که فرد شروع به حرکت کند یا EMS برسد.

احیای قلبی ریوی می تواند از نظر فیزیکی سخت باشد، بنابراین مهم است که هر ۲ دقیقه یا بیشتر با فرد دیگری خاموش شوید. به یاد داشته باشید، انجام CPR می تواند شانس بقای فرد را تا حد زیادی افزایش دهد، بنابراین اگر در موقعیتی قرار گرفتید که به آن نیاز دارید، در انجام آن تردید نکنید.

دستگاه پالس اکسیمتر یک دستگاه پزشکی است که برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون و نبض بیمار استفاده می‌شود. این دستگاه به صورت غیر تهاجمی عمل می‌کند و با قرار دادن سنسوری کوچک بر روی انگشت بیمار، سطح اکسیژن خون و نبض بیمار را اندازه‌گیری می‌کند. جهت خرید پالس اکسیمتر با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

احیای قلبی
احیای قلبی چگونه انجام می شود؟

نحوه قرار گرفتن در کنار مصدوم در هنگام CPR چگونه است؟

برای شروع CPR، باید در کنار مصدوم قرار گرفت و دست‌های خود را روی قفسه سینه مصدوم قرار داد. باید دست‌های خود را روی قفسه سینه مصدوم قرار داده و آن را به سمت پایین فشار داد. برای این کار، دست‌های خود را به صورت تلفیقی روی قفسه سینه قرار داده و با فشار دادن به آن، قفسه سینه را به سمت پایین فشار داد. باید دست دیگر خود را روی دست‌هایی که روی قفسه سینه قرار دارند، قرار داده و با فشار دادن به آن، قفسه سینه را به سمت پایین فشار داد.

در این مرحله، باید توجه داشت که فشار دادن به قفسه سینه باید به صورت متوالی و با نرخ ۱۰۰-۱۲۰ بار در دقیقه انجام شود. پس از هر ۳۰ فشار قفسه سینه، باید تنفس اصطناعی را شروع کرد. برای این کار، باید دهان فرد را باز کرده و هوایی را به داخل دهان و بینی فرد وارد کرده و سپس دهان فرد را ببندید تا هوا به داخل ریه‌های فرد وارد شود. این عملیات باید به صورت متوالی و با نرخ ۱۰-۱۲ بار در دقیقه انجام شود.

دستگاه ساکشن به نام‌های دستگاه مکنده و وکیوم پمپ و پمپ وکیوم نیز شناخته می‌شود که یکی از تجهیزات پرکاربرد در پزشکی و دندانپزشکی است. این وسیله در مراکز درمانی وجود دارد و فرآیند مکش وظیفه اصلی آن است. برای استعلام قیمت دستگاه ساکشن خانگی با شرکت حامی طب متین در تماس باشید.

مراحل احیای قلبی
مراحل احیای قلبی

احیای قلبی ریوی در کودکان بیشتر از یکسال چگونه است؟

احیای قلبی ریوی در کودکان بیشتر از یکسال، شامل مراحلی مشابه با CPR (Cardiopulmonary Resuscitation) در بزرگسالان است، با این تفاوت که برای کودکان از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌شود.در ابتدا، باید وضعیت کودک را بررسی کرد و از وجود نشانه‌هایی مانند تنفس، ضربان قلب و حرکت بدن اطمینان حاصل کرد. در صورت عدم وجود تنفس و ضربان قلب، باید فشار دادن قفسه سینه را شروع کرد. برای این کار، کودک را روی سطح صافی قرار داده و دست‌های خود را روی قفسه سینه کودک قرار داده و با فشار دادن به آن، قفسه سینه را به سمت پایین فشار داد. این عملیات باید به صورت متوالی و با نرخ ۱۰۰-۱۲۰ بار در دقیقه انجام شود.

پس از هر ۳۰ فشار قفسه سینه، باید تنفس اصطناعی را شروع کرد. برای این کار، باید دهان کودک را باز کرده و هوایی را به داخل دهان و بینی کودک وارد کرده و سپس دهان کودک را ببندید تا هوا به داخل ریه‌های کودک وارد شود. این عملیات باید به صورت متوالی و با نرخ ۱۰-۱۲ بار در دقیقه انجام شود. در صورتی که تنفس اصطناعی با دهان به دهان امکان‌پذیر نباشد، باید از دستگاه تنفس اصطناعی استفاده کرد.

باید عملیات فشار دادن قفسه سینه و تنفس اصطناعی را به صورت متوالی انجام داد تا عملکرد قلب و تنفس بهبود یابد. این عملیات باید تا زمانی که نشانه‌هایی از عملکرد قلب و تنفس وجود داشته باشد، ادامه داده شود. احیای قلبی ریوی در کودکان بیشتر از یکسال شامل مراحلی مشابه با CPR در بزرگسالان است، با این تفاوت که برای کودکان از تکنیک‌های خاصی استفاده می‌شود. این عملیات باید توسط افراد آموزش‌دیده و مجرب انجام شود.

ساکشن دستی یک ابزار بسیار کارآمد در صنعت پزشکی بوده در همه مراکز درمانی و کلینیک‌ها و قسمت اورژانس بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. کاربرد این وسیله بیشتر برای زمان‌هایی است که احتیاج به استفاده‌های اورژانسی و فوری وجود دارد. برای خرید انواع ساکشن دستی و استعلام قیمت با شرکت حامی طب متین تماس بگیرید.

احیای قلبی یا CPR چگونه انجام می شود؟

احیای قلبی که با نام CPR یک تکنیک پزشکی است که برای بازگرداندن ضربان قلب و تنفس فردی که دچار ایست قلبی شده یا تنفس قطع شده است، استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را در سایت حامی طب متین مطالعه کنید.

مراحل احیای قلبی یا CPR چیست؟

احیای قلبی یک تکنیک نجات بخش است که در شرایط اضطراری که قلب فرد متوقف شده یا به طور موثر نمی تپد استفاده می شود در این مقاله به بررسی مراحل احیای قلبی یا CPR به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

1 دیدگاه برای “احیای قلبی چگونه انجام می شود؟

 1. Avatar
  صوفی ژاد گفته:

  به نظرم احیا قلبی را حتی در مدارس هم باید آموزش داد. خیلی اهمیت دارد. متاسفانه تعداد خیلی کمی از مردم عادی می توانند درست این کار را انجام بدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.